Na bezpečnosti záleží

V našich končinách je lidský život to nejvzácnější, co máme. A proto se dělá všelicos pro to, abychom o něj zbytečně nepřicházeli. A to se samozřejmě týká i cestování letadlem. I to musí být bezpečné, protože kdyby tu něco reálného hrozilo, nevlezl by do letadla zřejmě nikdo, kdo by vysloveně nemusel.

Dlouhá léta hrozila v letecké dopravě různá technická či personální nebezpečí. A tak se letadla nejpozději po každé havárii dočkávala nějakých vychytávek, které situaci pozitivně ovlivňovaly, a i piloti jsou stále lépe vzděláváni a prověřováni, aby představovali co nejmenší riziko. A v tomto bylo zřejmě dosaženo skoro dokonalosti.

letištní hala

A ani v jiných ohledech se neustrnulo na místě. Protože jsou teroristé a jiné nekalé živly plni nápadů, zdokonalila se i letiště samotná. Protože řešit problémy s někým takovým až v letadle, zejména ve chvílích, kdy už je toto ve vzduchu, by bylo a je pozdě. A tak se vše maximálně zdokonalilo v tom, že se nedostane do letadel nic potenciálně nebezpečného. Zabavováno je dokonce i to, co by mohlo byť i jenom vzbuzovat pocit nebezpečí. A mluví se o tom, že mají letiště, přinejmenším některá, i programy na automatické rozpoznávání obličejů, aby se nedostal do letadel nikdo, kdo by představoval hrozbu.

stojící letadla

A tak by nemělo k ohrožení cestujících docházet. Nikdo by neměl na palubě letadla stát proti namířené hlavni, a to i kdyby šlo o pouhou atrapu, nikomu by se tam nemělo podařit pronést výbušniny ani dejme tomu tekutiny a gely, ze kterých by se dala výbušnina smíchat. Nemělo by tam být nic, co by mohlo explodovat nebo vzplát. A dokonce ani malý nožík nebo něco takového by tam nemělo proniknout. A pokud přece, neměli by se zločinci v žádném případě dostat do dobře zabezpečeného zavřeného kokpitu a vydat se dejme tomu na sebevražednou misi.

Ale přesto tu ještě vše dokonale bezpečné není. Protože to nikdy stoprocentně dokonalé být nemůže. Maximálního bezpečí by se dosáhlo jedině tehdy, kdyby se do letadel nedostali žádní lidé. Protože hlavním rizikem tu je právě lidský faktor.

Posted in:
Articles by
Published: