Jak zjistit, zda je do dané země bezpečné cestovat

Cestování do zahraničí je oblíbeným koníčkem mnoha lidí. Můžeme při něm poznávat nové lidi, tradice i kultury, což povede k obohacení našeho života. Není tedy divu, že jej i mnoho lékařů doporučuje. Zjistíme tak, že lidé mohou žít i jinak, než jsme zvyklí, a můžeme se tak i zbavit některých svých předsudků.

 

každá země má vlastní zvyky

 

Přesto však je potřeba i zde zachovávat určitou opatrnost. Asi není žádným tajemstvím, že odjet do některých zemí není zrovna bezpečné. Potíž je v tom, že lidé mnohdy toto nebezpečí buď podceňují, nebo naopak přeceňují. Zjistit, kam můžeme bez obav odjet, tedy není až tak snadné.

 

V první řadě bychom se měli zajímat o to, zda v dané zemi aktuálně neprobíhá nějaký ozbrojený konflikt s jiným státem – zkrátka, zda není ve válce. Jistě, boje mohou být, a také často jsou, omezeny jen na určitou oblast, tedy frontovou linii, avšak nikdo vám nezaručí, že ta druhá země nevypálí dalekonosnou střelu, která zasáhne zrovna tu oblast, kde pobýváte. Proto se takovým zemím zdaleka vyhněte.

 

mapa s kompasem

 

Ovšem válčit se nemusí jen se sousedním státem. Proto je dobré informovat se i na aktuální politickou situaci v dané zemi. Neprobíhají tam náhodou občanské nepokoje? A pokud ano, jsou omezeny pouze na určitou, malou oblast, nebo jsou rozšířeny po celé zemi? V prvním případě totiž do daného státu můžete odjet, tedy za předpokladu, že se budete držet striktně ve vašem resortu. Pokud však chcete cestovat na vlastní pěst, pak je dobré se tomu vyhnout.

 

Zajímat bychom se také měli o to, jak vysoká je v dané zemi kriminalita, a jaké zločiny jsou zde nejčastější. To především v případě, že tam jedeme sami. Cestovní kanceláře se totiž obvykle postarají o to, abychom byli dobře chráněni, ať už v daném letovisku, nebo na výletě do turisticky atraktivních lokalit.

 

Ovšem ačkoliv jsme zde načetli poněkud hrozivý obraz, je dobré na závěr říci, že v naprosté většině zemí vám prakticky nic nehrozí. Přesto je dobré si vždy dávat pozor. Nikdy totiž nevíte, na koho můžete narazit.

Posted in:
Articles by
Published: