Blahodárný nápoj


O zeleném čaji je všeobecně známo, že má pozitivní účinky na naše zdraví. Je to účinný antioxidant, jeho pití podporuje správné trávení. Obsahuje kofein, proto jej někteří lidé pijí místo kávy. Kofein stimuluje nervový systém a zároveň také prokrvuje naše vnitřní orgány. Někteří tvrdí, že pití zeleného čaje působí jako prevence proti alzheimerově chorobě, skleróze nebo dokonce i rakovině. Toto tvrzení však doposud nebylo vědecky podloženo. Stejně tak jako tvrzení, že zelený čaj pomáhá hubnutí. Při užívání v přehnané míře, může mít naopak i negativní účinky v podobě nespavosti či nevolnosti.

Zelený čaj získáváme z lístků čajovníku čínského. Nejvíce se pěstuje v Číně a Japonsku. V závislosti na tom, v jaké nadmořské výšce roste, jaká je četnost srážek a mnoho dalších vlivů, získáváme různé druhy zeleného čaje. Lístky se pak suší či praží.

čajové plantáže

Příprava zeleného čaje má svá specifika a je nutné je dodržovat, abyste si mohli vychutnat šálek opojného moku. V opačném případě budete mít hořkou pachuť a leda si jej zprotivíte. Při přípravě je důležitá teplota vody a také délka louhování. Zelený čaj by se měl zalévat vodou o teplotě 60 – 80 stupňů celsia. Příliš horká voda Vám zajistí již zmiňovanou hořkou chuť. Naopak příliš studená voda, zase nedokáže čaj dostatečně vylouhovat a jeho chuť bude slabá a mdlá. Doba louhování bývá uvedena na konkrétním čaji a doporučuje se jí řídit. V opačném případě budete mít čaj s příznaky uvedenými výše. Vypadá to jako alchymie, ale je to snadné.

příprava čaje

Druhů, které si zvolit je hned několik. Můžete zkusit aromatizované zelené čaje, ochucené, zelené čaje na hubnutí či bez kofeinu. Vybere si určitě každý. Nejlépe je využívat sypané čaje a vyvarovat se čajům z pytlíku, které nejsou kvalitní a obsahují mikroplasty, které si zbytečně do svého čaje vylouhováním přes čajový pytlík dostáváte.

Posted in:
Articles by
Published: